• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-04-11
 • ABD Başkanı, Twitter üzerinden Rusya'ya tehditler yağdırdı

  ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Suriye’ye atılacak füzeleri havada vuracağını söyleyen Rusya’ya tehditler savurdu.

   

  Rusya’ya “hazırlanması” için çağrı yapan Trump’ın mesajı şöyle:

   

  “Rusya, Suriye’ye ateşlenen tüm füzelerin hepsini vurma sözü veriyor. Hazırlan Rusya çünkü geliyor olacaklar; üstelik hepsi güzel, yeni ve ‘akıllı’. İnsanları öldüren ve bundan keyif alan ‘Gazla Öldüren Bir Hayvan’la ortak olmamalısın.”

   

   

  Trump’ın bu tehdidi, Rusya’nın Lübnan Büyükelçisi Aleksander Zasypkin’in Hizbullah’a ait el Manar televizyonuna verdiği mülakatta, Suriye’ye atılacak füzeleri havada vuracaklarını ve füzelerin atıldığı noktaları hedef alacaklarını söylemesinin ardından geldi.

   

  Zasypkin, “Eğer ABD bir füze saldırısı düzenlerse, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve Rusya Genelkurmay Başkanı’nın daha önce belirttiği gibi, bu füzeleri havada imha ederiz ve hatta fırlatıldıkları noktaları da hedef alırız” demişti.

   

  Rusya’dan ABD Başkanı Trump’a ilk yanıt ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’dan geldi. Zaharova mesajında füzelerin Esad’ı vurmaması uyarısında bulundu.

   

  Zaharova, “akıllı füzelerin son birkaç yıldır toprakları üzerinde uluslararası terör örgütleriyle mücadele eden meşru bir hükümeti değil, teröristleri hedef alması gerektiğini” söyledi.

   

  ABD Başkanı Trump, ilk tweetinden yaklaşık bir saat sonra ikinci tweetinde ise “silahlanmayı durdurma” çağrısı yaptı.

   

  “Rusya ile ilişkilerimiz her zamankinden daha kötü durumda. Buna gerek yok. Ekonomisine yardım etmemiz için Rusya’nın bize ihtiyacı var. Bunu yapması kolay olur. Bütün milletlerin birlikte çalışmasına ihtiyacımız var. Silahlanma yarışını durduralım mı?”