• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-04-16
 • TÜİK'in ocak ayı verileri işsizlik oranlarının arttığını gösteriyor

  Geçici istihdam biçimlerini, stajyer öğrenci ve çırakları dikkate almadan işsizlik verileri oluşturan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2018 işsizlik verilerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre ocak ayında işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında artarak yüzde 10,8 olarak gerçekleşti.

   

  Tüm sağlıksız hesaplama yöntemlerine rağmen devletin resmi kurumu TÜİK genç işsizliği yüzde 19,9 olarak tespit etti. En fazla istihdamın yine hizmetler sektöründe olduğunu, kayıt dışı çalışma oranlarının yüzde 30’ların altına düşmediğini bir kez daha ortaya koydu.

   

  TÜİK’e göre tüm bu olumsuzluklara rağmen işsiz sayısı oransal olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 576 bin kişi azalarak 3 milyon 409 bin kişi oldu. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,7 olarak tahmin edildi. 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 11,1 olarak gerçekleşti.

   

  Tarımda istihdam artışı

   

  İstihdam edilenlerin yüzde 17,7’si tarım, yüzde 19,9’u sanayi, yüzde 7’si inşaat, yüzde 55,4’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,6 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,1 puan, inşaat sektörünün payı 0,5 puan arttı. Hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payında ise değişim gözlenmedi.

   

   

  Kayıtdışı çalışma aynı!

   

  Ocak 2018 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek yüzde 32,5 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan artarak yüzde 21,8 oldu.

   

  Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 28 bin kişi artarak 28 milyon 937 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı değişim göstermeyerek yüzde 47,9 oldu.

   

  Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 5 bin kişi azalarak 3 milyon 163 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı değişim göstermeyerek yüzde 9,9 oldu.