• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-02-13
 • Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara Nihat Hatipoğlu yazısı gönderdi

  Fiilen ve giderek yasal olarak dini vakıflara-cemaat ve tarikatlara devredilen eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rolü de bu süreçlerin pekişip, pratikleşmesini denetleyen yer yer de kontrol eden müfettişlik derekesine düştü. MEB bir taraftan bu cemaat ve tarikatlarla okullarda verilecek dini eğitime ilişkin sözleşmeler imzalıyor diğer taraftan da okul yönetimlerine gönderdiği yazılarla bu eğitimin pekişip yaygınlaşması için buyruklar yağdırıyor.

   

  Bugüne kadar il-ilçe milli eğitim müdürlüklerinin bu içerikte birçok yazısı yansıdı kamuoyuna. Bu yazılarda ilköğrenim ya da öncesi sınıflarda bulunan çocukların sabah namazına katılmaları, ailelerin dini eğitim konusunda deyim yerindeyse sıkıştırılmaları, çocukların ek kurslara yönlendirilmeleri isteniyordu.

   

  Dinin çocukluktan başlayarak bir yaşam tarzına dönüştürülmesini hedefleyen bu buyruklardan basına yansıyan sonuncusuysa Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısı oldu. Evrensel’in haberine göre, Pendik Süreyya Paşa İlkokulu ve Kartal Şehit Şükrü Bayrakçı İlkokulu’na, ATV’deki “Nihat Hatipoğlu Sorularınızı Cevaplıyor” adlı dini programa katılım çağrısının yapıldığı resmi bir yazı gönderildi.

   

   

  “Nihat Hatipoğlu Sorularınızı Cevaplıyor” isimli program, dinin popüler biçimde gündelik hayata taşınmasını hedefliyor. Dinin piyasalaşmasını… “Denize girmek orucu bozar mı?” gibi absürt sorulardan, kadınlık yaşına kadar birçok soruya kendi meşrebince yanıtlar veren Hatipoğlu’nun programına MEB emri ve yönlendirmesiyle çocukların bağlanması eksik kalmıştı, o da tamamlandı!

   

  İlçe milli eğitim müdürlüğünün bu buyruğunun ATV’nin isteği üzerine salındığı bilgisiyse işin diğer garabeti.

   

  Milli Eğitim Bakanlığı Ali Rıza Aka imzasıyla ilçedeki okullara gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

   

  ATV ekranlarında yayınlanan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu “Sorularınızı Cevaplıyor” adlı programda Resmi/Özel okullarla canlı bağlantı kurup öğrencilerin din ve islam üzerine sorularını canlı yayında cevaplama isteği ile ilgili İlgi (a) sayılı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısı ile ilgi (b) sayılı e-posta ve ilgi (c) sayılı Valilik Oluru ekte gönderilmiştir. Bilgi ve gereğini rica ederim.