• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-03-13
 • İBB, 9 Mart'ta eyleme katılan 600 araçtan 300'ünü muayene gerekçesiyle bağladı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları paranın maliyetlerini karşılamadığı ve zarar ettikleri gerekçesiyle kontak kapatan 300 erguvan halk otobüsü şoför ve işletmecisinin araçları belediye tarafından bağlandı.

   

  Eyleme, İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde hizmet veren sendika üyesi 600 erguvan halk otobüsü işletmecisi katılmıştı.

   

  İş bırakma eylemini düzenleyen Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin, İETT’nin, araçlarını “fazladan” denetime aldığını, çalışan araçları “muayene” diyerek çağırıp bağladığını açıkladı. Şu ana kadar 300’e yakın araçlarının bağlandığını belirten Çetin, sorunun çözülmesini umduklarını ifade etti.

   

  Otobüslerin maliyetlerinin mahkeme kararıyla sabit olduğunu, bunun 51-52 binde olmasına karşın hak edişin 28-30 bin lirada tutulduğunu söyleyen Çetin, “Dediğim gibi İETT şu an denetim adı altında bizim araçlarımıza iş vermiyor. Çözüme ulaşırsa işlerimize devam edeceğiz. Şoförlerimiz şu an boşta. 2 bin 500 şoför var, bunların aileleri var. Günde 1 milyon İstanbulluya hizmet veriyoruz” dedi.

   

  İETT’nin yaşanan sorundan ötürü emekliye ayırdığı şoförleri işe çıkardığı iddiasını doğrulayan Çetin, emekli şoförlere iş verilmesinin yasal olmadığının da altını çizdi.

   

  Konunun çözüme kavuşması için çabalamaya devam edeceklerini kaydeden Çetin, buna karşın sonuç alamamaları durumunda yeni eylemlerin kapıda olduğunu ilan etti:

   

  Çözüme ulaşmadığı taktirde bizimde tek yapacağımız şey var; araçlarımızı çekip, araçlarımızı durduracağız. Yapacak da başka bir şey yok. Siz 28-30 bin lira alıp da 50-55 bin TL olan bir gideri bir işadamı olarak yürütebilmek mümkün değil. Çoğu arkadaşımız şoför maaşlarını ödeyemedi.