• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-04-16
 • Gözaltında tutulan eserin sahibi heykeltıraş Metin Yurdanur: "O 30 yıldır kitap okuyor, kimseye bir zararı yoktur"

  Valiliğin aylardır gözaltında tuttuğu Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın “sanatı ve sanatçıyı korumak” amaçlı abluka altında tutulduğunun bugün valilik tarafından açıklanmasından sonra heykeli yapan sanatçıdan açıklama gecikmedi. Türkiye’de pek çok kamusal alanda başka eserleri de bulunan heykeltıraş Metin Yurdanur, “Heykelimin korunmasını istemiyorum” dedi.

   

  Valiliğin yanıtına dair Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’a açıklama yapan Yurdanur, valiliğin ileri sürdüğü gerekçeye dair şunları dile getirdi:

   

  "Heykeli ben 1990 yılında yaptım. Bundan 28 yıl önce. Heykelime şimdiye kadar hiçbir şey olmadı. Herhangi bir saldırı da zarar veren de olmadı. Onun için heykelin korunmasını ben sanatçı olarak talep etmedim. Benim böyle bir isteğim ve talebim yok. Ayrıca heykel, bronz ve tunç dökümü olduğu için herhangi birinin maddi zarar vermesi mümkün değil. Böyle bir heykel binlerce yıla varan bir yapıttır. Ben sanatçı olarak heykelimin korunmasını istemiyorum. Heykel kendi kendini korur ve orda duruyor. Kamuoyu tarafından sevilen bir heykel çünkü orada bir kadın figürü var. Elinde kitap var onu okuyor yaklaşık 30 yıldır. Kitabında bir sayfa var, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi onu okuyor. Onun hiç kimseye bir zararı yoktur.”  Heykelin halen polis bariyerleriyle çevrili olmasına dair de Yurdanur, "Hiçbir zaman korumaya, ablukaya alınmamıştı. Bunu kamuoyunun değerlendirmesi gerekiyor. Benim Türkiye ve dünyada çok sayıda kamusal alanda eserim var. Değerlendirmesini kamuoyu ve insanlığa bırakıyorum" dedi.