• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-03-09
 • Belediyeden aldıkları paranın maliyetleri karşılamadığını belirten otobüs 600 otobüs sahibi kontak kapatma eylemi yaptı

  İstanbul'da Halk Otobüsleri, belediyeden aldıkları paranın maliyetlerini karşılamadığı ve zarar ettikleri gerekçesiyle kontak kapattı. Eyleme, İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde hizmet veren sendika üyesi erguvan halk otobüsü işletmecileri katıldı. 

   

  Olimpiyat Stadı çevresinde toplanan bir grup otobüs sahibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları paranın maliyetlerini karşılamadığı gerekçesiyle eylem başlattıklarını belirtti. Eyleme katılan otobüs sayısının 600'ü bulduğu belirtildi.  

   

  Otobüs sahiplerinin kontak kapatma eylemine ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), “Bilindiği üzere söz konusu taşımacılar idare tarafından düzenlenen 2 ayrı ihale sonucu 10 ve 15 yıllığına taşımacılık hizmeti vermeye hak kazanmışlardır. Taşımacılar, taşımacılık faaliyetini sözleşme ve mevzuat hükümlerine göre yerine getirmekle yükümlüdürler. Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem, sözleşmenin ‘Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak, aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak vb. eylemlerde bulunmak’ hükmü kapsamında değerlendirilecektir” dedi.

   

  İETT, eylemin yapıldığı hatlara ek seferler koyduğunu belirtti.