• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-03-11
 • Efrîn işgal girişiminin 51. gününde işgal güçleri yoğun hava bombardımanı ve çatışmalarla kent merkezine ilerliyor

  Türk ordusuyla cihatçı çetelerin Efrîn işgal girişimi emperyalist akbabaların bölgesel çıkarları temelinde olup bitene seyirci kalması ve bölge gericiliklerinin desteğiyle 51. gününde devam ediyor. İşgalcilerle YPG-YPJ güçleri arasındaki çatışmaların kent merkezine yakın noktalarda şiddetlenerek devam ettiği, sivil ölüm sayısının özellikle hava bombardımanları nedeniyle katlanarak büyüdüğü belirtiliyor.

   

  Ajanslara yansıyan bilgilere göre cihatçılar ve TSK dün itibariyle Efrîn kent merkezine yakın noktalara ulaştı. Hedefleri, bölgenin güneybatısındaki Cinderes’ten doğuya doğru ilerleyerek Efrîn kent merkezini tamamen kuşatma altına almak.

   

  Tayyip Erdoğan’ın “zafer” sarhoşluğuyla alanlarda bozkurt işareti yaparak  NATO’ya diklenmesi, “aslında bizi engellemek istiyorlar ama dik durduğumuz için karışamıyorlar” mealine gelen sözlerle işgal girişimini alenen politik hesaplarına alet etmesi eşliğinde devam eden saldırı, dün itibariyle Efrîn’in kenar mahallelerinin havadan bombalanmasına sıçradı.

   

  Fırat Haber Ajansı (ANF), TSK’nin Afrin’in kenar mahallelerine yönelik hava saldırıları gerçekleştirdiğini bildirdi.

   

  Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA) ise, Afrin kent merkeze bağlı Eşrefiye Mahallesi’nde halkın gece geç saatlerden itibaren ateş yakarak nöbet tuttuğunu belirtti.

   

  Rojavalı yetkililer TSK ve cihatçı çetelerin Efrîn’e yaklaşması üzerine dün serhildan çağrısı yaptı.

   

  İşgal girişimini hem Kürt düşmanlığı ve korkusu hem de bölgesel yayılma hayalleriyle tüm toplumu da militaristleştirecek biçimde sürdürerek iç politikaya tahvil eden faşist burjuva iktidar blokunu durduracak yegane gücün, bölge halklarının, özellikle Türkiyeli işçi ve emekçilerin ortaya koyacağı demokratik tutum olduğu açık.  

   

  Karşımızda, bulduğu fırsatı sonuna kadar götürmek isteyen ve tüm tarihsel gericilik birikiminin rüzgarı üzerinde sörf yapan, her türlü silahı kullanan, hava gücünü aktif bir şekilde devrede tutan bir güç var.

   

  Cihatçı kadınların bile eğitilerek cepheye sürüleceğini fotoğraflarla basına servis eden bu gücün yarın Efrîn şehir merkezine girmesi demek yeni bir Şengal trajedisinin yaşanması demektir.