• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-04-16
 • CHP'nin, "OHAL değil, demokrasi istiyoruz!" eylemlerinin kitleselliği birçok anlam taşıyordu

  CHP’nin, OHAL’in 7. kez uzatılmasına karşı 16 Nisan referandumunun yıldönümü olan bugün 81 ilin meydanlarında yapacağını açıkladığı 1 saatlik oturma eylemleri gerçekleştirildi.

   

  Taksim, Güvenpark, Konak gibi büyük kent meydanlarında “OHAL değil, demokrasi istiyoruz!” sloganıyla bir araya gelen kitle, polis ablukasıyla karşılaştı.

   

  Kitlesel bir araya gelişlerin yaşandığı eylemlerden en dikkat çekeni Taksim’dekiydi. Saat 12’de yapılacağı açıklanan eylemden saatler önce Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nı ablukaya alan polis CHP’lilerin meydanda eylem gerçekleştirmelerine izin vermedi. Oldukça kitlesel bir buluşmaya dönüşen eylem polisin bu tutumu karşısında İstiklal Caddesi’nin girişindeki Fransız Kültür Merkezi’nin önünden başlatıldı.

   

  Binlerce işçi ve emekçinin katılımıyla gerçekleşen eylem OHAL’e, baskılara, keyfiyete karşı birikmiş toplumsal tepkinin de ifade bulduğu bir platform oldu.

   

  CHP’nin bu eylemi bunlarla birlikte asıl olarak da mevcut toplumsal tepkilerin bir kez daha açığa çıkması açısından önemliydi. Az çok tutarlı bir öncülükle bu kitlenin yasak- devlet terörü olasılığına karşın taleplerini ifade edebilme iradesi gösterebileceğidir.

   

  Eylemin altını çizdiği diğer gerçekse OHAL’e karşı böyle bir eyleme katılanların 1 Mayıs için de benzer bir tutum alacaklarının görülebilmesidir.

   

  O açıdan da eylem, 1 Mayıs’ın kendi alanında değil de Maltepe gibi bir adreste kutlanılmasının kabul edilir bir tarafının olmadığını da göstermiş oldu. Toplumsal muhalefet dinamiklerine dahası solun önemli bölüklerine “öncülük” yapan CHP’nin sınırları kendi sistem sınırlarına göre belirlediğinin görülmesi açısından da bugünkü eylem oldukça çarpıcıydı. Bugün Taksim’e çağrı yapan CHP, 1 Mayıs gibi kritik bir gün için aynı çağrıyı yapmaktan özenle kaçınmaktadır. OHAL ve yeni rejime karşı mücadele etme görüntüsü çizerken bu ikili tutumuyla aynı zamanda tutarsızlığını da açıkça ortaya koymaktadır.