• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-04-03
 • 'İşgalin, katliamın lokumu olmaz' pankartı nedeniyle gözaltına alınan 15 öğrenciden 9'u tutuklandı

  Efrin’in işgali üzerine lokum dağıtan gençlere tepki göstererek “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” dedikleri için Erdoğan tarafından hedef haline getirilerek gözaltına alınan 15 öğrenciden 9'u tutuklandı.

   

  Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesinin 2. bendi kapsamında Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen öğrencilerden 9'u tutuklanırken, 6'si hakkında adli kontrol şartı getirildi.

   

  Adliyenin önünde bir araya gelen öğrencilerin aileleri ve arkadaşları açıklamalarda bulundu. Grup adına basın açıklaması okuyan Tilbe Akın, “Kampüste demokratik hakkını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik polis operasyonlarında 22 Mart-3 Nisan tarihleri arasında toplam 26 öğrenci gözaltına alındı. 10’u farklı tarihlerde serbest bırakılırken, 16’sı hala gözaltında” dedi. “Üniversitelerde özgür düşünceyi savunmaya devam edeceğiz” diyen Akın, “Gözaltılar derhal serbest bırakılsın, üniversiteler üzerindeki baskılar son bulsun” diye konuştu.

   

  Daha sonra gözaltına alınan öğrencilerden birinin babası olan Mustafa Kök konuştu. Kök, “Bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç içerisinde gerek benim çocuğum, gerekse başka çocuklar gözaltına alındı. Gözaltına alınan çocuklarımızın şu anda yargıda ceza alacak hiçbir şekilde ceza alacak bir şey yaptığını düşünmüyoruz” dedi. Gözaltında olan bir başka öğrencinin velisi de, “Çocuklarımız ifade ve düşünce özgürlüğünün gereğini yapmışlardır. Üniversite ortamında olması gereken özgürlükleri kullanmışlardır. Buraya çocuklarımızı almaya geldik” diye konuştu.