• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-03-11
 • Polis tarafından katedilen Berkin Elvan mezarı başında anıldı

  Gezi Direnişi sırasında polis tarafından gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı.

   

  Anmanın yapılacağı mezarlığın yoğun polis ablukasına alındığı görüldü. Zırhlı araçlarında konuşlandırıldığı mezarlıkta anmaya gelenlerin üstü didik didik arandı. Polis anmadan sonra bir kişiyi gözaltına aldı.

   

  Anmaya birçok devrimci demokrat kurumun yanı sıra, Gezi Direnişi’nde ölümsüzleşenlerin aileleri de katıldı.

   

  Anmada ilk olarak Av. Can Atalay söz aldı. Mezarlıktaki polis ablukasına tepki gösteren Atalay “Bir çocuğun cenazesi üzerinden yalan söyleyenler utanmalıdırlar. Bir çocuğun cenazesini düşmanlaştırmaya çalışarak iktidara tutunmaya çalışanlar utanmalıdırlar. Bugün utanmayacaklarsa da tarihe utançla geçeceklerini biliyoruz” dedi.

   

  Ardından sözü Berkin Elvan’ın babası Sami Evren aldı. Evren “Bizim ülkemizde adalet var diyorlar. Bizim ülkemizdeki adaleti görüyoruz! Hem benim çocuğumu getirdiler burada toprağa verdiler hem de evimin önünden defalarca geçerek beni tahrik ediyorlar, bir de mezara gelmişler barikat kurmuşlar” diyerek polis ablukasına tepki gösterdi. Elvan “En büyük katil en büyük koltukta oturuyor.  'Emri ben verdim, polisim destan yazdı' dedi. Benim çocuğumun katili budur. Emri sen verdiysen sensin katil. Ne zaman yargılanacak bu kişiler? Yeter benim çektiğim acı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Çocuklar büyüsün, çocuklar öldürülmesin, çocuklar şeker de yesin diyoruz.” Sözleriyle konuşmasını bitirdi.

   

  Söz alan Berkin’in annesi Gülsüm Elvan ise “"Çocuğumun katilini versin bana, yargılansın çocuğumun katili. Başka çocuklar öldürülmesin. Şunu unutmasın, 14 yaşında bir çocuğun 15 yaşına basarak, 16 kiloya düşerek... Onların omuzlarına, onların adaletine öyle bir ağırlık koydu ki o ağırlığı tartamaz. Onların omuzlarına o yük öyle bir bindi ki bir gün o vebali ödeyecek" dedi.

   

  Anma okunan şiirlerin ardından son buldu.