• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-03-09
 • Şeker fabrikalarının satılmasına ilişkin konuşan çiftçi: '15 senede batırdığın memleketi 50 senede düzeltemezsin!'

  Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın 2019-2020 yılları arasında ‘10'ar milyar liralık özelleştirme’ hedeflediklerini belirtmesinin ardından TürkŞeker’e bağlı 14 fabrika özelleştirme ihalesi ile yağmaya açıldı. ‘Zarar ediyor' gerekçesiyle özelleştirme kararı alınmasının gerçeği yansıtmadığını belirten pancar üreticileri, fabrikaların satılmasının gerçek nedeninin ABD firması Cargill’in Türkiye’de daha fazla tatlandırıcı madde satmasının önünün açılmak istendiğini belirtti.

   

  14 şeker fabrikasının satış kararının ardından kamuoyunda oluşan tepkilere göre hükümetin gerçeği yansıtmayan açıklamalarda bulunduğunu söyleyen şeker üreticileri, kısa süre önce Şeker Kurumu’nun kapatıldığını ifade ederek “Şeker Kurumu, Türkiye’deki üretilen şekerleri denetleyen, pancar kotaları ve şeker kotalarını ayarlayan, nişasta bazlı şeker kotalarını ayarlayan, dışarıdan gelen şekerlerin girişini kontrol eden bir kurumdu. Bunun kapatılması ile zaten şeker fabrikalarının belli bir bölümünün özelleştirileceği kararının daha önceden alındığını” belirttiler.

   

  Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından şeker fabrikalarının satışına karşı düzenlenen bir konferansta konuşan pancar üreticisi Nihat Babaözlü’nün kürsüye çıkarak yaptığı konuşmayla fabrikaların satış kararına çiftçilerin tepkilerini dile getirdi.

   

  Akşam saat 10'da yatıp sabah 5'te kalkan bir çiftçi olduğunu söyleyen Babaözlü, “Ama ben korkuyorum yatamıyorum. Gece 1'e kadar televizyonda açık oturum seyretmek zorunda kalıyorum. Ben çiftçiyim, yatmak uyumak zorundayım. Dinlenmek zorundayım. Huzur arıyorum. Huzur yok, huzur verecek insan yok. Burada sadece keller körler birbirini ağırlıyor. Laf salatası yapıyoruz. Lafın harmanı olmaz. Burada bizi kim duyuyor? Bir tane tenezzül edip gelmiş hükümet temsilcisi var mı?” diyerek duyduğu tepkiyi gösterdi.

   

  Lafa gerek yok, artık eylem zamanı” olduğunu söyleyen çiftçi Babaözlü, “Lütfen dışarıya çıkın kardeşim, bunu sokakta yapın. 2 kişi okula geç kalsın, 3 kişi işe geç kalsın, biri treni biri uçağı kaçırsın da, ondan 2 sene sonra gözü gibi baktığı bebeğin kanser olduğunu göreceksiniz siz. Bunun sonu buraya gidiyor. Bunu gör. Hepimiz geberip gideceğiz bu böyle olursa. Eylem, hareket zamanı. Adam almış gidiyor, bizi gören yok! Bunların görülmesi lazım. Eylem lazım, eylem lazım, eylem lazım. Ben pancarı 10 kuruşa satarım arkadaş, sen bana 1 liraya ürettiğin mazotu 1,5'a ver, ben 10 kuruşa satarım bunu. Bana laf satma! 15 kuruşa ürettiğin elektriğin kilovatını bana 35 kuruşa verme. Kalkmış, "dana getireceğim, inek getireceğim..." bırak, yalan söyleme! böyle bir şey olmaz yahu! 15 senede batırdığın memleketi 50 senede düzeltemezsin!" diyerek sözlerini bitirdi.